Test, recenze invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150

Test, recenze invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150

Test, recenze invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150 - 2023
Test, recenze invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150

Velmi rádi jsme využili nabídku otestovat invertorovou svářečku Kühtreiber KITin 150.

Před samotným otestováním se podíváme, co je obsahem základního balení a také jaké jsou parametry invertorové svářečky Kühtreiber KITin 150 udávané výrobcem. Poté si tuto invertorovou svářečku otestujeme a zaměříme se na její přednosti a možné nedostatky.

Obsah balení invertorové svářečky Kühtreiber KITin 150

 • samotná jednofázová invertorová svářečka (roztažitelnost popruhu po obvodě až na 150cm, délka přívodního kabelu el.energije je cca 2,5m)
 • – podrobný návod k obsluze (CZ, SK, EN, DE, PL)
 • – bezpečnostní pokyna a záruční podmínky

Pozor: – svařovací kabely v balení nenajdete.

Základní parametry jednofázové invertorové svářečky Kühtreiber KITin 150

 • Výrobce: KÜHTREIBER, s.r.o., Česká republika
 • Rozměr svářečky: 220 × 143 × 310 mm
 • Napájecí napětí 50/60 Hz: 230V
 • Napětí na prázdno: 88V
 • Jištění: 16 A
 • Rozsah svařovacího proudu: 10-150A
 • Zatěžovatel ED 100%: 125 A
 • Zatěžovatel ED 60%: 140 A
 • Zatěžovatel ED 45%: 150 A
 • Krytí: IP 23S
 • Hmotnost: 5,5kg
 • Připojení svařovacích kabelů: 10 – 25
 • Jazyky návodu k obsluze: čeština, slovenština, polština, angličtina, němčina

Podrobný návod najdete také na webu výrobce. (https://drive.google.com/file/d/1eLKRD12d4Kp0euYjbNlrvuGAxUWbFhcJ/view)


Videorecenze invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150 - 2023
Videorecenze invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150

Test, recenze jednofázové invertorové svářečky Kühtreiber KITin 150 – realita, přednosti a nedostatky.

Invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150 + příslušenství
Invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150 + příslušenství

Tato velmi lehká invertorová svářečka s hmotností cca 5,5kg má i poměrně kompaktní rozměry a to 220 × 143 × 310 mm. Na zadní straně najdete přívodní kabel el.energie o délce 2,5m, spínač pro zapnutí a vypnutí svářečky a také mřížku, pod níž se nachází ventilátor pro chlazení svářečky.

Na horní straně najdete jednoduchý nastavitelný popruh jehož roztažitelnost po obvodě dosahuje na hodnotu až 1,5m. Popruh lze samozřejmě i zkrátit natolik, že vytvoří madlo pro snadný přenos svářečky. A zde se dotýkáme jedné z mála nevýhod svářečky, protože bychom raději uvítali uživatelsky příjemnější pevné madlo.

Na horní straně svářečky se nachází štítek se základními elektrotechnickými údaji o svářečce.

Vás však bude nejvíce zajímat přední strana, která je přehledná a uživatelsky dobře navržená.

Na první pohled zaujme potenciometr, kterým nastavujete svářecí proud v rozmezí 10 až 150A. Vedle něj se nachází přepínač pro dálkové ovládání a níže samotný konektor pro připojení tohoto dálkového ovládání.

Vpravo nahoře budete využívat přepínač pro metody svařování MMA (což je metoda obalovanou elektrodou) a nebo TIG s dotykovým startem (což je metoda pro svařování v ochranné atmosféře s netavící se elektrodou). Tento přepínač má však ještě jednu funkci o které si řekneme později.

Pod potenciometrem se vlevo nachází žlutá kontrolka (chcete-li signální světlo), které v případě rozsvícení signalizuje přehřátí z důvodu překročení pracovních cyklů.

Vpravo najdete zelenou kontrolku, signalizující zapnutí invertorové svářečky.

Pod ovládacím panelem objevíte vstupy pro připojení svařovacích kabelů.

Vlevo je vstup s označením mínus, na který se v případě svařování metodou MMA připojuje zemnící kabel s kleštěmi. Vpravo je vstup s označením plus, na který opět v případě svařování metodou MMA připojíte kabel s držákem elektrody.

Zapojení při svařování metodou TIG
Zapojení při svařování metodou TIG

Pokud se rozhodnete svařovat metodou TIG, musíte tzv. polaritu obrátit, tedy zemnící kabel s kleštěmi na plus a a svařovací hořák na mínus.

V této recenzi se zaměříme na metodu svařování MMA – tedy obalovanou elektrodou. V případě, že chcete se svářečkou svařovat technologií TIG a to častěji než vyjímečně, doporučujeme zvážit pořízení invertorové svářečky typu Kühtreiber KITin 150TIG LA, která je o něco dražší než námi testovaný kus, ale nabízí více funkcí, které by se vám při častějším svařování určitě mohly hodit.

Tato jednofázová svářečka o napětí 230V je velmi jednoduše přenosná díky své nízké hmotnosti a malým rozměrům. Jištění svářečky je 16A, ale při vypnutí funkce HOT START dokáže svářečka fungovat i s jističem 10A.

Funkci HOT START, která zvyšuje hodnotu svařovacího proudu na začátku svařování lze při svařování tenkých materiálu jednoduše vypnout přepnutím přepínače v poloze MMA do polohy TIG.

V případě dalších funkcích uvítáte také funkci ARC-FORCE pro stabilizaci hořícího oblouku během svařování a nebo funkci ANTI STICK pro snadnější odlepení tzv.přilepené elektrody.Nutno říci, že k přilepení elektrody docházelo zcela výjimečně.

Velmi důležité, po výběru samotné svářečky, je výběr kvalitních a správných elektrod. Důležitá je značka (v našem případě ESAB), typ (kdy máte na výběr např.z rutilových nebo bazických elektrod, ale také elektrod na hliník, litinu, nerez a podobně) a hlavně průměr, který se pohybuje od standardních 1,6 mm přes běžně užívané 2,0, 2,5, 3,2 do maximálních 4 mm.

S použitím vhodných elektrod svářečka vytváří naprosto bezproblémové a kvalitní sváry s velmi dobrým držením oblouku .

Svářečka Kühtreiber KITin 150 svařuje naprosto perfektně s průměry 1,6 až 2,5mm. Velmi dobře to umí i s elektrodami 3,25 při 125A a to bez nutnosti přestávek (limitem je zde lidský faktor – tedy únava člověka nikoliv stroje). Při použití těchto elektrod a svářecího proudu 125A je vhodnější použít svařovací kabely o síle 25mm, tak jako v našem případě. Na výběr máte taky různé délky svařovacích kabelů standardně od 3m, přes 5m (což je opět náš případ) až po běžně používaných 8m.

Elektrotechnické údaje (štítek) svářečky KITin 150
Elektrotechnické údaje (štítek) svářečka KITin 150

Krátkodobě zvládne svářečka i elektrody o průměru 4mm, ale popravdě při svařování velmi silných materiálů,  při max. proudu 150A se zatěžovatelem ED 45%, už to není ono. Pro kvalitní svár jsou tady naprostou nutností svařovací kabely 25mm a kvalitní prodlužovací kabel.

Absolutně nejlepší je však svářečka v hodnotách zatěžovatele, kde téměř nemá konkurenci. S elektrodami o průměru 2,5 a svařovacím proudu cca 110A svářečku ani v letních měsících prostě neutavíte.

Tohle vše je podtržené skvělým pocitem, z ryze českého výrobku.  KITin 150 má jednoduše výborný poměr cena/výkon a při ceně necelých 5 000,- Kč, prostě musíme  její nákup doporučit. Rozhodně si najde právoplatné místo v nejedné dílně hobby kutila, ale neztratí se v žádném případě ani u profesionálního svářeče, třeba jako druhý lehce přenosný pomocník.

Nejdůležitější postřehy z testu (recenze) jednofázové invertorové svářečky Kühtreiber KITin 150

 • + poměr cena / výkon
 • + hodnoty zatěžovatele nemají v této cenové kategorii konkurenci
 • + opravdu malá a lehká invertorová svářečka
 • + jednoduché ovládání
 • + jednofázová (napájení 230V) a jištění 16A, při vypnutí HOT START zvládnete i na 10A
 • + svařovací proud v rozsahu 10 až 150A
 • + svařuje velmi dobře i s elektrodami 3,2 při 125 – 140A a to bez nutnosti přestávek (limitem je zde lidský faktor a to je únava). Nezapoměňte, že při těchto elektrodách jsou vhodnější savařovací kabely 25mm, 16mm již nejsou vhodné.
 • + krátkodobě zvládne i elektrody o průměru 4mm, ale popravdě už to není ono (při max.proudu 150A se zatěžovatelem ED 45%). Naprostou nutností jsou zde svařovací kabely 25mm a kvalitní prodlužovací kabel..
 • + naprosto bezproblémové kvalitní sváry s velmi dobrým držením oblouku (při použití kvalitních elektrod je výsledek jednoduše perfektní)
 • + funkce HOT START pro snadnější zapálení oblouku, funkce ARC-FORCE pro stabilizaci hořícího oblouku během svařován nebo funkce ANTI STICK pro snadnější odlepení tzv.přilepené elektrody
 • + možnost svařování metodou MMA (obalovanou elektrodou) a nebo TIG s dotykovým startem (svařování v ochrané atmosvéře s netavící se elektrodou)
 • + český výrobek s dobrým servisem
 • + návod je velmi podrobně a prakticky zpracovaný
 • /+ nutnost dokoupit svařovací kabely nebo dálkové ovládání (ale při nízké ceně svářečky je poměrně očekávatelné)
 • hodilo by se malé pevné madlo na přenášení, i když nastavitelný popruh je praktický

Zajímáte se o hodnocení nejlepších invertorových svářeček u nás i na zahraničních trzích? Tak to určitě navštivte naše testy invertorových svářeček, kde najdete přehledně srovnané produkty od těch nejlepších, které nesmí uniknout vaší pozornosti!

Test, recenze invertorová svářečka Kühtreiber KITin 150 – 2023