Testy varných desek

Testy varných desek – Jak vybrat nejlepší indukční a plynovou varnou desku ?

Testy sporáků, varných desek a trub - vítěz 2019 - nejlepší varné desky

Hodnocení varných desek – vítěz

Testy varných desek 2018/2019 – Pokud patříte mezi ty, co se chystají k zařízení nové kuchyně nebo uvažují o její rekonstrukci případně vám spotřebič vypověděl funkci, určitě budete potřebovat poradit s výběrem nejlepší varné desky. My se Vám s tímto výběrem pokusíme poradit.

Klasický kombinovaný sporák, který obsahuje jak varnou desku, tak i troubu se stává stále častěji jakýmsi přežitkem. Uživatelé stále častěji volí variantu samostatné varné desky a vestavné trouby.

My se při dnešním výběru zaměříme na samostatné varné desky.

Před jejich výběrem je nutné zaměřit se na základní parametry a možnosti varných desek.

Jaký typ vybrat? (plynová, sklokeramická nebo indukční)

Plynová varná deska – jsou stále oblíbeným druhem varných ploten. Jejich výhodou je velmi slušná regulace výkonu (krom nejnižších hodnot výkonu), nízké pořizovací náklady, poměrně krátká doba ohřevu (díky možnosti velkého výkonu) a v neposlední řadě i nepotřeba připojení k el. síti (krom automatického elektrického zapalování). Mezi hlavní nevýhodu plynových varných desek patří špatná regulace minimálního výkonu (v některých případech je min.výkon hořáku stále vyšší než je potřeba uživatele). K ohřevu lze použít klasický zemní plyn nebo propan-butan (Pozor však na nutnost výměny plynové trysky).

Sklokeramická varná deska – patří mezi elektrické typy varných desek a využitelnost energie je cca 70%. Ke kompletnímu nahřátí zde dochází do 10-15 sekund. Efektivnějšího provozu u sklokeramických varných desek může být dosaženo použítím vícezónové plotýnky kde se nachází zóna pro okamžité (superrychlé) nahřátí s velkým výkonem a infra. senzorem (Hilight zóna, Sprint start, Quick systém). Při nižších pořizovacích nákladech za sklokeramickou varnou desku však počítejte s vyššími provozními náklady z důvodu nedokonalého využití energie. Mezi další nevýhody musíme zahrnout velmi rychlé připékání jídla, které se dostane na povrch rozehřáté sklokeramické varné desky.

Indukční varná deska – patří také mezi elektrické typy varných desek a vzhledem je podobná sklokeramickým varným deskám. Princip samotného ohřevu je zde však úplně jiný. K ohřevu zde dochází přímo na dotykových plochách hrnce a mezi plochou varné desky a to na principech elektromagnetismu (přímo pod varnou deskou se nachází indukční měděná cívka, která díky elektromagnetickému poli předá energii speciálnímu nádobí s feromagnetickým dnem). Jedná se tedy o velmi efektivní, ekonomicky nejvýhodnější a nejrychlejší tepelný způsob přípravy potravin. Jako nevýhodu je zapotřebí vnímat vyšší pořizovací cenu, nutnost užívání speciálního nádobí a také zvýšená hlučnost indukční varné desky.

Nejlepší varné desky 2018/2019

Nejprodávanější a nejlépe hodnocené varné desky

Velikost, počet varných zón a výkon (příkon)

Velikost – standardní šířka varných desek je 59-60cm, trh však nabízí varné desky s šířkou 30, 45 a dokonce i 90cm.

Počet varných zón – u plynové nebo elektrické varné desky se standardně setkáme se čtyřmi varnými zónami. Trh však dále dle velikosti varné desky nabízí dvě, tři, pět a dokonce i šest varných zón.

Výkon (příkon) – u plynových varných desek se nejčastěji setkáváme s celkovým výkonem 3,5 až 11kW.

– u elektrických varných desek narazíte nejčastěji na celkový příkon 3,7 až 10,5 kW.

Samozřejmě v obou případech záleží na velikosti a počtu varných zón.

U el. varných desek (sklokeramická nebo indukční) také nezapomeňte na vhodné napájení (230 nebo 400V) a s tím související jištění. Min. ideálních 16A nebo 2x16A (32A). Jištění 10 A je možné u menších varných desek s příkonem max. 3,5kW.

Ovládání, funkce a bezpečnost

Ovládání – u plynových varných desek je ovládání téměř neměnné a to pomocí otočných mechanických ovladačů, kterými regulujeme množství plynu a tím i velikost plamene.

– u indukčních varných desek se můžete setkat s klasickým dotykovým ovládáním nebo s modernějším posuvným ovládáním u kterého dosáhnete potřebného výkonu varné zóny posunem prstu do určité polohy na varné desce.

Funkce – plynové varné desky bývají v základě vybaveny funkcí automatického zapalování a v některých případech i časovače (Pozor!!! – v těchto případech je nutné aby k plynové varné desce byl přiveden napájecí kabel 230V)

– elektrické sklokeramické a hlavně indukční varné desky jsou na tom s množství funkcí o poznání lépe. Mezi základní patří časovač (jednoduše nahrazuje funkci minutek), možnost okamžitého zvýšení výkonu (tzv.booster, který nasměřuje max.výkon do vámi potřebné varné zóny), funkce na přizpůsobení se velikosti hrnce a také velmi oblíbená funkce stop and go (kdykoli můžete přerušit a následně se opět navrátit k vaření).

Bezpečnost – u některých plynových desek se setkáte s tzv.dětskou pojistkou, více však od plynových varných desek nečekejte.

– u indukčních varných desek jsou bezpečnosti prvky daleko rozmanitější a to např. – dětská pojistka, automatické vypnutí (buď při přetečení z hrnce nebo při opomenutí vypnout varnou desku), uzamčení ovládacího panelu, rozpoznání velikosti nádobí a také špatného napětí z rozvodu el.energie.

Materiál, design a použitelnost nádobí

Materiál a design – u sklokeramických a indukčních desek jeto s materiálem velmi jednoduché, jelikož deska je vždy vyrobená ze sklokeramiky. Někteří výrobci se snaží doplňovat varnou desku hliníkovým rámečkem. Jedná se však o design, který nemusí každému uživateli vyhovovat.

-to u plynových varných desek si u materiálu a designu můžete vybírat z daleko více možností. Nejčastěji s bílým smaltovaným plechem, nerezem, sklokeramikou a nebo sklem, Ploténkové mřížky jsou převážně z litiny a to v nejrůznějších tvarech.

Použitelnost nádobí – U elektrických sklokeramických a plynových varných desek si vystačíte s klasickým nádobím určeným k vaření potravin. Pozor však na indukční varné desky, kde je nutné vždy používat speciální nádobí s feromagnetickým dnem, určeným právě pro indukční vaření.

Testy varných desek - nejlepší plynová deska 2019

Testy varných desek – plynová

Cena – na trhu lze zakoupit čtyřploténkové varné desky pod 5000kč a to převážně levnější plynové varné desky a méně výkoné sklokeramické varné desky. Do 10000kč seženete velmi kvalitní plynové a sklokeramické varné desky a také velmi slušní indukční varné desky. Nejkvalitnější a nejvýkonnější indukční varné desky však zakoupíte i za částku, která může převyšovat 50 000kč.

Podívejte se na nejširší nabídku TOP varných desek na nejoblíbenějším zahraničním eshopu českých zákazníků.

Pro lepší výběr použijte hodnocení a testy varných desek:

Testy varných desek – vítěz hodnocení nejlepší indukční, sklokeramické a plynové varné desky 2018/2019

Hledáte, která varná deska je vítězem testů a hodnocení. Přečtěte si hodnocení nejlepších varných desek dle německého Testberichte.de a rakouského Preisvergleich.at (známka hodnocení dle odborných zahraničních testů).

Nejlepší varné desky podle německého Testberichte.de

Zdroj: Testberichte.de

Nejlepší varné desky podle britského Testfreaks.co.uk

Zdroj: Testfreaks.co.uk

Zobrazte si další informace o varných deskách z testů

Některé z produktů jsou novinkami nebo určené pro zahraniční trh.

V České republice jsou aktuálně nejoblíbenější (nejlépe hodnocené) tyto indukční, plynové a sklokeramické varné desky:

(známka hodnocení dle zákazníků, kteří si produkt již zakoupili).

Nejprodávanější levné varné desky (budget)
TOP Název Obrázek Typ Příkon [W] Cena od [Kč] Hodnocení Více o produktu
1 Amica PGCZ 6411 Amica PGCZ 6411 plynová 2 880 1,8 Více
2 Amica DDS 3201 B Amica DDS 3201 B elektrická 3000 2 500 2,5 Více
3 Gorenje CT41SC Gorenje CT41SC elektrická 6500 3 399 1 Více
Nejprodávanější standardní varné desky
TOP Název Obrázek Typ Příkon [W] Cena od [Kč] Hodnocení Více o produktu
1 Bosch PUE 611BB1E Bosch PUE 611BB1E indukční 4600 6 239 1,6 Více
2 MORA VDIT 650 C MORA VDIT 650 C indukční 7200 5 370 2 Více
3 Mora VDIT 1650 FF Mora VDIT 1650 FF indukční 7200 5 699 0 Více
Nejprodávanější TOP varné desky premium
TOP Název Obrázek Typ Příkon [W] Cena od [Kč] Hodnocení Více o produktu
1 Electrolux 700 FLEX Bridge EIV634 Electrolux 700 FLEX Bridge EIV634 indukční 7350 9 702 1,3 Více
2 Bosch PVS651FC5E Bosch PVS651FC5E indukční 6900 10 199 1 Více
3 Gorenje IS645BG Gorenje IS645BG indukční 7360 9 990 1,1 Více

Zobrazit kompletní nabídku nejprodávanějších varných desek

Typy a rady k čištění varných desek

Čištění pomocí speciálních prostředků je možné, ale my vám poradíme jak vyčistit varné desky jednodušeji.

Čistící prostředky těchto zařízení využívají vlastnosti kyselin a zásad, které rozkládají bílkoviny, tuky a cukry. Dále pak iontové působení prostředku na připečené nečistoty.

– malé znečištění – vytvořte směs soli a sodové vody (sodovky)

– střední znečištění – promíchejte citronovou šťávu se solí.

– silné znečištění – se solí smíchejte několik kapek octa.

V případě nefunkčnosti předešlých rad, kde je využito kyselin, vyzkoušejte čistících vlastností zásad a to velmi jednoduše za pomocí jedlé sody.

Testy varných desek 2018/2019, Testy varných desek 2017